info@eticaretfan.com | 0850 885 19 77

Yatay e-ticaret modeli

Yatay e-ticaret modeli çok sayıda firma tarafından tercih edilir. Bu modelde firmalar farklı ürün ve farklı ürün grubu barındıran firmalarında yapmış olduğu e-ticaret modelidir. Dünden bugün çok gelişim gösteren bu model hızla yayılmaktadır. Günümüzdeki e-ticaret yapan en başarılı B2C siteleri de bu modeli uygulamaktadır. Bu modeli hayata geçirmek için bir takım adımların atılması gerekiyor.

İş planı yaparken çok iyi bir araştırma yapmak ve gerekli sermayeyi çok iyi ön görmek en önemli kuraldır. Çok sayıda ürün grubu belirleneceği için bu grubun işleyişi, yönetimi ve pazarlaması çok uzman bir ekip tarafından yapılmalı ürün lojistiği çok iyi yönetilmelidir. Günümüzde rekabet çok arttığını göz önünde bulundurursak en önemli faktör sermaye olarak göze çarpar. Her durumu göz önünde bulundurmak gerekir. Eskiden kısıtlı bir sermaye ile çok iyi kazançlar elde etmek mümkünken günümüzde artan rekabet ortamı elde çok iyi bir sermaye gerektiriyor. Yeni girişimlerin yapılması, ticaretinize başladıktan sonra pazarın oturma süreci çok iyi gözlenmesi gerekiyor. Şayet elinizde güçlü bir kadro, iyi bir deneyim ve güzel bir sermaye yoksa yatay e-ticaret modeliyle e-ticaret hayatınıza başlamanız iyi bir fikir olmaz.

Bu ticaret sistemi sayesinde dünyada çok iyi kazançlar elde eden firmalar mevcuttur. Buna en büyük örnek Amazon.com sitesidir. Site küçük bir girişimle başladığı e-ticaret hayatında çok büyük bir yol yapmıştır.  Yatay e ticaret modeli çok önemlidir.

BENZER KONULAR