info@eticaretfan.com | 0850 885 19 77

Verimliliği Düşüren Faktörler Nelerdir

Verimliliği düşüren faktörler bir hayli fazladır bu nedenle de özellikle mesai saatleri içerisinde verimliliği artırmak için yapılması gereken bir takım hareketler vardır. Çünkü insanların büyük bir kısmı günde 8 saat kadar enerji sarfiyatında bulunuyor bunu haftaya vuracak olursak 48 saat gibi bir süre yapıyor ve bir insanın haftalık çalışma saatinin 45 olduğunu düşünürsek bu hiçte azımsanacak bir zaman dilimi değil ve bizim mesai saatleri içerisinde mutlaka enerjimizi ve dikkatimizi bir düzene oturtmak zorundayız. Uzmanlar bir araştırma yapmışlar ve 45 saatlik bir sürenin aslında gereksiz olduğu görüşüne varmışlar çünkü bu zamanın neredeyse yarısı bölünüyor yani insan odaklanamıyor u yüzden de iş yerindeki verimi otomatikman düşüyor. Peki o zaman iş yerinde verimliliği artırmak için neler yapmak gerekir bir gözden geçirelim.

  • İş yerinde çalışma zamanınız 8 saati ele alacak olursak % 60 kadardır bunu haftalık olarak ele alırsak 6 iş günü üzerinden hesaplandığında 4 gün doğru bir çalışma yapılıyor.
  • İş yerlerinde ki sık toplantılar çalışma saatlerini aksatıyor bu da verimliliği düşüren nedenler arasında gösteriliyor.
  • Bir yönetici bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 1,5 ayını kayıp dosya aramakla geçiriyor.
  • Genellikle çoğu şirkette dosyaların % 15’ i kaybolur
  • Bir insanın bir gün boyunca aklından yaklaşık olarak 70 bin düşünce geçiyor buna yani dakika olarak hesaplarsak 49 düşüncenin bir dakikada geçtiğini söyleyebiliriz. Ve insan her 3 dakika da farklı eylemler içerisine giriyor. Bunun sonucunda ise gerçekte yapması gereken işe dönüş süresi 25 dakikasını alıyor.
  • Ayda 31 saat boşa harcanmış toplantılara kurban gidiyor.

BENZER KONULAR