info@eticaretfan.com | 0850 885 19 77

Sosyal e-ticaret sektörü

Sosyal e-ticaret sektörü son zamanlarda gelişme göstermiş tüm dünyada hızla yayılan bir sektördür. Sosyal e-ticaret denince akla direk sosyal medya üzerinden yapılan ticaret gelmektedir. Sosyal ağlar son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmış ve bu durumda reklam ve ticaret sektörünü canlandırmıştır.

ABD ve gelişmiş ülkelerde çok ilerleme sağlanmış olsa da ülkemizde yeni gelişmekte olan bir sektördür. Firmalar sosyal ağlarda yer almak için büyük reklamlar vermekte ve karşılığından yüksek satışlar yapmayı amaçlamaktadır. Gelişmiş ülkelerde tam anlamıyla oturmuş olan sosyal e-ticaret iş modeli ülkemizde daha tam anlamıyla oturamamış durumdadır bunun en büyük nedeni sosyal ağlar üzerinden yapılan reklamlara insanların tam olarak güvenememesidir. İnsanlar ürün almak istediklerinde önce güvenilir olmasını arar ve daha sonra kalite ve uygun fiyat olmasını sorgular. İnternet üzerinden tam anlamda bir denetim sağlanılamamış olması özellikle sosyal medya üzerinden yapılan satışlarda istenmeyen dolandırıcılık durumlarının yaşanması büyük firmaların ya da ticarete sosyal medya üzerinden girmek isteyenleri de tedirgin etmiştir. Sosyal medya hesaplarının yurt dışından yönetilmesi de iletişim ve güvenlik açısından sorun teşkil etmektedir.

Ülkemizde bulunan temsilcilikler konuyla ilgili yeterli duyarlılık göstermemesi de e-ticaret yapmak isteyen firmaları düşündürmektedir. Sosyal medya üzerinden hem satış yapılabilmekte hem diğer web sayfaları için tanıtım amaçlı reklamlar verilebilmektedir. Büyük markalar için bir risk olmazken yeni girişimciler için sosyal medya riskli bir platformdur.

BENZER KONULAR