info@eticaretfan.com | 0850 885 19 77

iş modellerinin e-ticarette önemi

E-ticaret iş modellerinin sürekli olarak büyümekte ve gelişmektedir. E-ticaret 20 yıldır hayatımızda olmasına rağmen çok büyük bir ilerleme sağlamıştır kapsamı hakkında net bilgiler yoktur ancak e-ticaret içersinde çok farklı iş kolları olduğu bilinmektedir. Sektör her geçen gün yeni iş kollarıyla e-ticaret içersinde ilerlemektedir. Şuana kadar pek çok iş kolu ile e-ticaret yapılmıştır.

E-ticaret içersinde girmek isteyen kişiler bu iş kollarından kendilerine en uygun olanı belirler ve onunla ticaret hayatına atılırlar. Mevcut yapı içersinde yer alan iş modellerinin üç ana başlık altında sınıflandırılırlar. Bunlardan birisi çalışma şekline göre iş modelinin.

 

Çalışma şekline göre iş modellerinden B2C

 

 

Dünya üzerinden yapılan e-ticaretlerde en çok tercih edilen yöntemdir. B2c yönteminde amaç firmadan tüketiciye doğrudan satıştır. Bu çalışma modelinde amaç tüketicinin ihtiyacı olan ürün ve hizmetleri kendisine direk ulaştırmaktır. Dünya çapında verilen hizmet nedeniyle ulaşım, iletişim ve kargo çok hızlıdır. Geniş bir müşteri kitlesi oluşturulur. Son dönemde bu ticaret yöntemi çok gelişme göstermiştir ve tüm dünyada uygulanmaya başlamıştır.

Bu sistem sayesinde çok gelir elde elen firmalar vardır. Örnek vermek gerekirse dünyada çok tanınan amazon.com adresi ülkemizde ise hizlial.com, teknosa.com, n11.com, ebebek.com adresi, idefix.com. hepsiburada.com, gittigidiyor.com adresleri vardır. E-ticaret sistemi bir şekilde organize edildiğinde çok kâr getiren bir organizasyondur. Ticaret hayatının günümüzdeki yeni modeli e-ticarettir. İş modellerinin gelişimi böyledir.

 

 

BENZER KONULAR