info@eticaretfan.com | 0850 885 19 77

E-ticarette Rakipler Durumunu Değerlendirme

E-ticarette rakiplerde diğer durumlar kadar önemli bir yer tutar. İyi bir iş planı içinde bulunması gereken en önemli şeylerden birisi de rakiplerin durumunun analiz edilmesidir. E-ticarette girişimde bulunmadan önce mutlaka o sektör ile ilgili rakipler araştırılmalı ve sizden başka kimlerin o sektörde yer aldığınız öğrenmeniz gerekir.

Ortada belli bir pasta mutlaka vardır pastanın büyüklüğüne göre de rakipler az çok bellidir sizde bu düzen içersinde yer almak için mutlaka bir araştırma yapmalı analiz raporu düzenlemelisiniz. Bu rapor sizin pazardaki ölçeğinizi ve size düşecek payın belirlenmesine yardımcı olacaktır. Ortada bir pasta söz konusuysa her zaman bu işe ilk girenler en çok kazananlar olur bu yüzden yeterli imkanınız varsa ilk pazarı siz oluşturmalısınız çünkü ilk ticaret modelinde rakip olmaz ve tek el olarak yürürsünüz şayet girmek istediğiniz sektörde rakipleriniz varsa bunları iyi ölçmeli size de yer olup olmadığını iyi araştırmalısınız. E-ticarette başarılı olmanın altın kuralı güzel bir iş planı hazırlamaktan geçer. Pazar payı, sermaye, rakiplerin durumu, fizibilite gibi durumlar iyi analiz edilmelidir.

Ticarete girmeden önce iyi ve kötü örnekleri de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır sizden önce girmek istediğiniz sektörde başarılı olan ve başarısız olan kişileri raporlamanız gerekmektedir. Hareket planınızı yaparken başarılı olanların nasıl başarılı olduklarına başarısız olanlarından neden başarısız olduğuna mutlaka araştırmalısınız.

 

Sizde rakiplerinizin durumunu öğrenip aynı zamandada bir seo stratejisi geliştirecek e-ticaret paketi arıyorsanız :

eticaret seo

BENZER KONULAR