info@eticaretfan.com | 0850 885 19 77

E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

E-ticaretin dezavantajları nelerdir diye sorduğumuzda akılımıza çok şey gelir. İnternet üzerinden ticaret yapmak herkesin isteyeceği bir şeydir. Hem ulaşabileceğiniz kitle hem de ekonomik olması çok caziptir. Firmalar günlük hayatta yaptıkları faaliyetleri internet üzerinden de yürütmek ister bunun için çok kapsamlı bir siteyi hayata geçirirler.

Bunun yanı sıra ticaret hayatını sıfırdan girmek isteyenler içinde e-ticaret çok güzel bir platformdur. Normal ticaretteki riskten çok daha az bir risk söz konusudur ancak her haliyle e-ticaretinde dezavantajları vardır. İnternet üzerinden çok güzel bir firma kurmuş olabilirsiniz ama genel olarak alışveriş anlayışında insanlar ürünü canlı olarak görüp inceleme ve denemek isterler bu açından bakıldığında internetten alışveriş size dezavantaj sağlar. Yapılan araştırmalara göre internet üzerinden alınan bir ürünün iadesi normal mağazalarda satılan bir üründen daha fazladır. Müşterilerin deneme şansı olmadığı için iade durumu da çok fazla olmaktadır. Tabi son zamanlarda firmalar müşterilerine yönelik bilgilendirme ve iyileştirmeler yaparak bu durumu telafi etme yoluna gitmişlerdir.

Bir diğer dezavantaj durumu da internet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenlik kaygısı müşteriler internet üzerinden kredi kartı bilgilerini vermekte çok çekinirler bu nedenle her alışverişte bir kaygı söz konusudur ancak son zamanlarda yapılan alternatif ödeme seçenekleri bu durumu aşmada çok başarılı olmuştur. Bir diğer sıkıntılı durum ise bekleme süresidir. Herhangi bir mağazadan anında alışveriş yaparken internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde bekleme süresi vardır. Bekleme süresi kargo şirketlerinin hızına göre değişmektedir.

 

BENZER KONULAR