info@eticaretfan.com | 0850 885 19 77

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret nedir diye düşünüldüğünde ilk akla gelen internet üzerinden yapılan ticaret akla gelir. Bir başka deyişle her türlü ürün ve hizmetin internet üzerinden belli kârla güvenli bir şekilde satılması durumudur. Eticaret yapılan işlemler bunlar tanıtım, satış, kargo, müşteri temsilciliği gibi bütün süreçler internet üzerinden yapılır. İnternet üzerinden yapılan satışlar sadece dijital dünya yer alan ürün ve hizmetlerin satışını kapsamaz.

Günlük hayatta faydalandığımız tüm ürünleri internet üzerinden alım satımı da eticaret kapsamı içerisinde yer alır. Eticaret uygulamasında müşteriler web sitelerinde rahatça dolaşabilir fiyat farklılıkları kolay bir şekilde kontrol edebilir. Bu durumda rekabetin olmasını fiyatların düşmesini sağlar. E-ticarette firmalar müşterine özel satış yapma imkânına sahiptir. Özel pazarlamalar günlük hayattaki gibi bir maliyet de oluşturmaz.

E-Ticaret Avantajları

E-ticaret avantajları saymakla bitmez. Sistemin en büyük avantajı herhangi bir zamanda ve saat diliminde dünyanın her yerine satış imkânı sağlar. Tüm işlemler internet üzerinden yürütüldüğü ve anlık ödemelerin yapılması nedeniyle hiçbir zaman kısıtlaması söz konusu değildir. Geniş zaman dilimi içerisinde rahatça alışveriş yapabilme olanağı vardır. İnternet üzerinden açacağınız bir firma ile günlük hayatta açacağınız bir firma arasında çok fark vardır.

İnternet üzerinden açılan firma son derece ekonomiktir.  Herhangi bir personel, kira, stopaj gibi gider kalemi yoktur. Düşük giderlerle yüksek gelirler elde edebilirsiniz.  E-ticaret size çok sayıda ürün sergileme avantajı da sağlar.

BENZER KONULAR