info@eticaretfan.com | 0850 885 19 77

Dikey e-ticaret modeli

Dikey e-ticaret modeli sadece belli bir ürün veya belli bir ürün grubuna yönelik e-ticaret sistemidir. Yatay e-ticaret modeli kadar eski olmayan bu model günümüzde yeni yeni gelişmektedir ve pazar içersindeki yeni ihtiyaçlara yönelik hizmet yürütmektedir. Sistem farklı ürün gruplarının dışında tek başına kalmış ürün gruplarının değerlendirilmesi ihtiyacından ortaya çıkmıştır. Ülkemizde bu modellere örnek göstermek gerekir bunlar arasında Ebebek, Decathlon ve Ofix internet siteleri vardır.

E-ticarette pazaryeri

Dikey e-ticaret modeli üzerinde yer alan pazar yerleri müşterilere ürün ve hizmetleri satın alma olanağı veren bir modeldir. Bu iş modelinin diğerlerinden en büyük farklı sitenin doğduran satıcı olmamasıdır. Yani site satılan ürünlere aracılık etmektedir. En önemi faaliyeti satıcı ve alıcıları bir adres üzerinde birleştirmesidir. Bu faaliyetlerinden dolayı site kazancı alınan komisyonlarla elde edilir. Günümüzde en kârlı modeller arasında yer alır. Sitenin tanıtımını yapmak ve güvenilirliğini kanıtlamak çok önemlidir. Site üzerinden yapılan alışverişlerde güvence siz olursunuz. İnsanlar aracılardan çok sizi tanır ve muhatap alır. Pazaryeri iş modeli ülkemizde de son zamanlar çok yaygınlaşmıştır. Bu model aynı zamanda C2C modeline örnektir.

Pazaryeri iş modeline dünya üzerinden örnek göstermek gerekirse bunun güzel örneği herkes tarafından bilinen Ebay internet sitesi olur. Ülkemizde ise bu modelin en güzel temsilcilerinden birisi sahibinden.com ve gittigidiyor.com adresleridir.  Günümüzde Dikey e-ticaret modeli gün geçtikçe gelişmeye devam etmektedir.

BENZER KONULAR